Klub Grawitacja

english

Klub. Kawiarnia. Kino. Galeria. ...mamy to, czego Ci potrzeba!

Tęczowy wrzesień w Kinie Grawitacja – filmy LGBT od Imago Films

We wrześniu w naszym kinie zagoszczą wszystkie barwy tęczy. Zapraszamy na kolorowe poniedziałki razem z Imago Films,

9.09 „Jestem Nasrine”
(reż. T. Gharavi, 88′, UK 2012, dramat)

Jeżeli zmienisz miejsce, w którym żyjesz, czy zmienisz też siebie?
Nasrine i Ali są rodzeństwem mieszkającym w Teheranie. Kiedy Nasrine ma kłopoty z policją, ojciec postanawia, że wraz z bratem (który bardzo głęboko skrywa swoją seksualność) wyjedzie do Wielkiej Brytanii. Dziewczyna buntuje się przeciw temu pomysłowi. Jednak decyzja jest nieodwołalna. Seria zdarzeń doprowadzi do tragedii, po której Nasrine będzie musiała odnaleźć w sobie siłę, aby rozpocząć wszystko od nowa.
Niezwykły film o zderzeniu skrajnie różnych kultur i poszukiwaniu własnej tożsamości na ich styku.

16.09 „Orchidea”
(reż. P. Hart, 65′, Australia 2011, dokument)

Dorastając, reżyserka Phoebe Hart czuła, że jest inna niż reszta rówieśników – nie wiedziała dlaczego? W filmie pokazuje wewnętrzną podróż zmierzającą do odkrycia swojej interseksualnej tożsamości, czyli stanu określanego terminem „hermafrodytyzm”.

Będąc nastolatką dowiedziała się, że urodziła się z 46 XY (męskimi) chromosomami. Próbuje zrozumieć swój przypadek i historie innych osób dotkniętych tym skomplikowanym (i często uważanym za wstydliwy) syndromem. Wspólnie z siostrą Bonnie (która urodziła się z podobną cechą) oraz partnerem Jamesem, jedzie przez Australię i rozmawia z ludźmi, których codzienne życie, potyczki i zwycięstwa przypominają, ale i często znacznie różnią się od jej własnych. Podając w wątpliwość sztywne konstrukcje gender, seksualności i normalności – często w niezwykle zabawny sposób.

23.09 „Wariazone”
(reż.: Kiwa & Terje Toomistu, 58′, Estonia 2011, dokument)

Waria to będące w powszechnym użyciu określenie powstałe z połączenia słów wanita-kobieta, pria-mężczyzna. Same określają się jako trzecia płeć. Są dobrze znanym elementem kulturalnej mozaiki Indonezji, kraju o największej społeczności muzułmańskiej na świecie. W tradycyjnych kulturach wysp, Waria cieszyły się pełną akceptacją. Aktualnie, w wyniku wzrostu popularności konserwatywnych ruchów religijnych i nietolerancji wobec tych, których przekonania lub zachowania odbiegają od powszechnie przyjętego wzorca, zostały zepchnięte do strefy banitów, egzystujących na obrzeżach społeczeństwa. Wstrząsający film.

30.09 „Izrael. Geje w Ziemi Obiecanej”
(reż. Michael Lucas, Y. Mozer, 46′, Izrael 2013, dokument)

Tel Awiw-miasto, któremu bliżej do San Francisco, Londynu czy Paryża niż do samej Jerozolimy. Perła Bliskiego Wschodu.

Unikatowy projekt byłego gwiazdora filmów porno-Michaela Lucasa, który tym razem stanął za obiektywem, aby uwiecznić jakże bogate życie gejowskiej społeczności tego niezwykłego miasta. Zmierzył się ze stereotypowym postrzeganiem tego regionu, pokazując, że społeczeństwo izraelskie jest otwarte, tolerancyjne, a równouprawnienie osób LGBT jest jednym ze standardów izraelskiej demokracji.

Więcej o filmach: www.lgbtfestival.pl/program-filmowy.html

Pokazy realizowane przy wsparciu Imago Films

http://www.imagofilm.pl/

WSTĘP WOLNY!


« powrót

Nadchodzące wydarzenia

Partnerzy: