Klub Grawitacja

english

Klub. Kawiarnia. Kino. Galeria. ...mamy to, czego Ci potrzeba!

„Niezwyczajni Marokańczycy” – fotografie Parzuchowskich na naszych ścianach!

W dniach 5-19 listopada na naszych grawitacyjnych ścianach będziemy mogli podziwiać niezwykłe zdjęcia Edyty i Łukasza Parzuchowskich.

Sami o wystawie mówią:
Na pomysł projektu “Niezwyczajni Marokańczycy“ wpadliśmy w połowie 2011 roku, gdy usłyszeliśmy od kolejnej znajomej osoby wracającej z Maroka, że jest to kraj z którego ciężko przywieść jakiekolwiek fotografie ukazujące portrety Marokańczyków.

Podobno zdecydowana większość mieszkańców unika aparatów, a na zdjęcia wykonywane z ukrycia bądź z zaskoczenia reaguje agresją, w najlepszym wypadku żądają bardzo wysokiej zapłaty…

Ciężko było się nam z takimi opiniami zgodzić. Pierwszy raz Maroko odwiedziliśmy już kilka lat temu a jego mieszkańców zapamiętaliśmy jako zawsze uśmiechniętych i pogodnych ludzi służących pomocą i wsparciem lecz przede wszystkim chętnie pozujących do zdjęć. Konflikt usłyszanego stereotypu z naszymi doświadczeniami poskutkował pomysłem na ten właśnie projekt. Projekt mający z założenia pokazać portrety prawdziwych Marokańczyków zamieszkujących różne regiony tego kraju. Nie tych przebierających się do zdjęć w nie używane na co dzień ubrania lecz Marokańczyków takich jakich spotyka się na co dzień w tym niezwykle barwnym kraju.

W pierwszym kwartale 2012 roku dzięki wsparciu sponsorów odwiedziliśmy po raz kolejny Maroko – miejsce wyjątkowe dla każdego miłośnika fotografii portretowej. Kraju niezwykłego – nie bez przyczyny nazywanego bramą Afryki. Miejsca wypełnionego kolorami, zapachami a przede wszystkimi zamieszkiwanego przez niezwyczajnych ludzi.

W Maroku każde miasto i każda wioska są od siebie różne. Pozbawiony zabytków, typowo turystyczny Agadir odbudowany po jednym z największych w Afryce trzęsień ziemi. Wypełniony orientem i historią Marrakesz. Kosmopolityczna Casablanca i konserwatywny Fez. Spalony słońcem Taroudant i przepiękna smagana falami oceanu Essaouira. Mieszkańcy podobnie jak miasta które zamieszkują różnią się od siebie lecz jest coś co ich wszystkich łączy. Właśnie ten czynnik łączący przedstawionych Marokańczyków staraliśmy się pokazać poprzez nasze zdjęcia.

Wystawa „Niezwyczajni Marokańczycy” będąca częścią cyklu „Portrety Świata” przedstawia ludzi niezwyczajnych. Ludzi różnej płci i w różnym wieku. Ludzi których historia zaciekawiła autorów czego efektem było powstanie prezentowanych fotografii.

O autorach:

Edyta i Łukasz Parzuchowscy z zawodu fotografowie, prywatnie pasjonaci wypraw na własną rękę. Miłośnicy egzotycznej kuchni a także słuchacze codziennych historii opowiadanych przez poznawanych ludzi zamieszkujących najdalsze regiony świata. Od kilku lat starają się łączyć wykonywany zawód ze swoimi pasjami. Wyposażeni w aparat fotograficzny, akumulatory, karty pamięci ale przede wszystkim w dobry humor i gruby, zniszczony notes wypełniony adresami, pocztówkami oraz historiami portretowanych ludzi wyruszają w świat zawsze gdy pojawia się taka możliwość. Wyruszając w kolejną podróż starają się zbyt wiele nie planować. Doświadczenie nauczyło ich, że najciekawsze są wyjazdy pozbawione szczegółowego planowania i drobiazgowych założeń. Najciekawsze podróże pisze życie. Specjalizują się w fotografii podróżniczej szczególnie dużo miejsca poświęcając fotografii portretowej pozwalającej utrwalać twarze poznawanych podczas wypraw osób. Ich zdjęcia publikowane były w czasopismach branżowych a także podczas licznych wystaw fotograficznych prezentowanych w różnych miastach Polski.

Szczegółowych informacji odnośnie kolejnych miejsc prezentacji „ Niezwyczajnych Marokańczyków „ należy szukać na stronie www autorów: www.parzuchowscy.com oraz na ich funpage na Facebooku: https://www.facebook.com/parzuchowscy


« powrót

Nadchodzące wydarzenia

Partnerzy: